Bezpieczne wędrowanie po szlaku zimą

Przewodnik po zimowych wędrówkach i biwakowaniu

Zimowe wędrówki i biwakowanie mogą być absolutnie magiczne.

Wszystko zaczyna się od przygotowania, upewnienia się, że masz odpowiedni sprzęt i zbadania warunków. Mamy za sobą sporo zimowych wypadów i przez lata dostosowywaliśmy swój sprzęt i sztuczki, aby się odpowiednio się ogrzać. W naszym przewodniku znajdziesz wszystkie niezbędne informacje dotyczące zimowych wędrówek i biwakowania, a więc informacje o tym jak planować z wyprzedzeniem i jakiego sprzętu używać.

KOMPLETNY PRZEWODNIK PO ZIMOWYCH WĘDRÓWKACH I BIWAKOWANIU

Zimowe wędrówki i biwakowanie mogą być niezwykle satysfakcjonujące. Śnieżna, zimowa kraina czarów jest piękna i ma tę zaletę, że jest mniej tłumów w porównaniu z latem. Każdy może to zrobić przy odpowiedniej praktyce i przygotowaniu. Biorąc to wszystko pod uwagę, może to być również niezwykle niebezpieczne.
Podczas wędrówek i biwakowania zimą jest znacznie mniej miejsca na błędy niż w miesiącach letnich. Jeśli nigdy wcześniej nie biwakowałeś zimą ani nie wędrowałeś, zacznij powoli. Trzymaj się szlaków, które są krótsze i mają szybszy dostęp z powrotem do samochodu. W ten sposób, jeśli popełnisz błąd i skończysz mokry i zimny, konsekwencje są minimalne.

Trzymaj się również szlaków o minimalnym zagrożeniu lawinowym i pamiętaj, aby sprawdzić lokalną pogodę, aby upewnić się, że nie spodziewasz się zamieci, w której możesz się zgubić. Kiedy już poczujesz się komfortowo ze swoim sprzętem, a także nabierzesz więcej doświadczenia z nowymi wyzwaniami, jakie stawia zima, możesz przejść na dłuższe i bardziej wymagające trasy.

PLANOWANIE ZIMOWEJ WĘDRÓWKI 
Ważne jest, aby przeprowadzić rozeznanie i odpowiednio zaplanować wszystko przed wyruszeniem na zewnątrz. Ogólnie rzecz biorąc, ważne jest, aby wiedzieć, dokąd zmierzasz, mieć solidny plan, wskazówki, odpowiedni sprzęt. Zawsze dobrą praktyką jest również poinformowanie kogoś, dokąd się wybierasz i kiedy wrócisz.

NIEZBĘDNY SPRZĘT ZIMOWY
Jest sporo przedmiotów, których potrzebujesz, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas zimowej wędrówki. 
Ogólnie rzecz biorąc, sprzęt zimowy może być dość ciężki i nieporęczny, zwłaszcza jeśli nie możesz zainwestować w najlżejsze opcje. Mówiąc to, istnieją sposoby na zmniejszenie wagi plecaka podczas biwakowania w terenie i jednodniowych wędrówek. Najłatwiej jest wybrać się na wycieczki z przyjaciółmi, aby móc dzielić namiot, kuchenkę turystyczną, apteczkę pierwszej pomocy, krem przeciwsłoneczny itp.

Przedmioty, które polecamy na zimowe wędrówki i biwakowanie

Poniżej wymieniliśmy przedmioty, które polecamy na zimowe wędrówki i biwakowanie, chociaż może się okazać, że niektóre rzeczy nie są niezbędne do twojego, własnego zestawu. Zdecydowanie inwestycja w lekki sprzęt, aby całkowita waga plecaka była jak najlżejsza, to dobry krok. Te lekkie przedmioty są zwykle droższe, więc na początek możesz zacząć od cięższego tj. tańszego sprzętu.

RAKI, RACZKI
Raki zwiększające przyczepność są niezbędne w odpowiednich warunkach zimowych. Szlaki stają się zaśnieżone i oblodzone i mogą być niezwykle niebezpieczne lub po prostu trudne do przejścia  bez nich, zwłaszcza gdy trzeba iść w górę lub w dół gór. 
Jeśli wybierasz się na mniej uczęszczane szlaki lub zjeżdżasz ze szlaku w głęboki śnieg, polecam parę rakiet śnieżnych, aby nie zapaść się zbyt daleko. Rakiety śnieżne utrzymują się nad świeżym puchem i mają świetną przyczepność. 


Zimowe wędrowanie po górach


KIJKI TREKKINGOWE
Kijki trekkingowe są niezwykle przydatne zimą, zwłaszcza podczas wędrówek po głębokim śniegu, który może dość łatwo wytrącić Cię z równowagi. Pamiętaj, aby używać zimowych przystawek dołączonych do kijków!

WODOODPORNE BUTY TURYSTYCZNE
Wodoodporne buty turystyczne są niezbędne podczas zimowych wędrówek i biwakowania, chyba że chcesz mieć mokre i zimne stopy! Buty trekkingowe to bardzo osobista sprawa i naprawdę musisz znaleźć styl, szerokość, wysokość itp., które pasują do Twoich stóp. 

STUPTUTY
Stuptuty świetnie nadają się do zapobiegania spadania śniegu z butów i w efekcie marznięcia stóp. 

ZIMOWE UBRANIA TURYSTYCZNE
Zimą zwykle nosimy więcej warstw i rzeczy, które są trwalsze i bardziej chronią przed wiatrem. Osobiście lubimy koszulki termoaktywne na zimowe wędrówki. Jeśli jest bardzo chłodno, dodajemy dodatkową warstwę na wierzch.
Jeśli chodzi o dolne partie ciała, zazwyczaj wędrujemy w ocieplanych spodniach. Jeśli jest bardzo zimno, zakładamy dodatkowo warstwę termiczną pod spód.


Przeczytaj także: Przewodnik turystyczny dla początkujących


IZOLACJA I OCHRONA PRZED DESZCZEM
Podczas zimowych wędrówek i biwaków najczęściej sięgamy po trzy rodzaje kurtek: puchową, przeciwdeszczową i wiatrową. Z pewnością nie musisz posiadać wszystkich trzech, ale zawsze polceamy posiadanie jakiejś warstwy izolacyjnej, ochronnej, która jest odpowiednia do miejsca docelowego.
Na te czasy, gdy jest trochę za ciepło, aby wędrować w warstwie izolacyjnej (tak, słońce może nadal nagrzewać się podczas wędrówek zimą!), ale jest za zimno tylko na warstwę podstawową, często wybieramy kurtki przeciwwiatrowe. Zawsze zabieramy też ze sobą ciepłą czapkę zimową.

RĘKAWICZKI
Z odmrożeniami nie ma żartów. Odpowiednia ochrona dłoni jest niezbędna podczas zimowych wędrówek i biwakowania. Zwykle bierzemy ze sobą dwie pary. Jedna na wędrówki, spanie i wtedy, gdy potrzebujemy zwiększonej zręczności i cięższa opcja wodoodporna na czas, gdy temperatura naprawdę spadnie lub zacznie padać śnieg. Sugerujemy również zabranie ze sobą kilku ogrzewaczy do włożenia do rękawiczek na te wyjątkowo zimne wyjścia.


Zimowy krajobraz górski


SKARPETKI
Nie zapominaj o tym, jak ważne jest posiadanie skarpet odpowiednio dopasowanych, wygodnych w noszeniu przez długi czas i wystarczająco ciepłych w zależności od warunków. Wełna to najlepsza opcja na skarpety turystyczne. Są oddychające, odprowadzają wilgoć, są odporne na zapachy i rzadziej powodują powstawanie pęcherzy. 
Na jednodniowe wędrówki zazwyczaj bierzemy jedną parę skarpetek na sobie i dodatkową parę pakujemy w plecak, tak na wszelki wypadek. 

PLECAK
Plecaki turystyczne są bardzo osobiste pod względem rozmiaru, dopasowania i ogólnych funkcji. Niektórzy wolą ultralekkie z minimalnymi kieszeniami, zamkami błyskawicznymi i wyściółką. 

CIEPŁA HERBATA
Odwodnienie może być zabójcze, więc nie jest to coś, na czym można oszczędzać, nawet gdy temperatury są niższe i jest mniej prawdopodobne, że się pocisz. Zawsze mamy przy sobie butelkę wody i termos z ciepłą herbatą.  

NAMIOT ZIMOWY
Są ważne rzeczy, o których należy pomyśleć, jeśli chodzi o zakup namiotu na zimowy biwak. Potrzebujesz mocnego schronienia, jeśli chcesz, aby wytrzymało odpowiednie warunki zimowe. Musi być w stanie wytrzymać duże obciążenie śniegiem, a także dzikie wiatry, które często wieją w górach zimą.

ŚPIWÓR ZIMOWY
Zima w górach lub innym chłodniejszym klimacie może być brutalna dla spania na zewnątrz w namiocie. Twój wybór sprzętu do spania staje się niezwykle ważny, ponieważ latem najgorszym scenariuszem jest chłód i niewygoda. Zimą można zamarznąć na śmierć – dosłownie! MUSISZ mieć dobry śpiwór, który zapewni Ci ciepło.

PODKŁADKA DO SPANIA
Podkładki do spania mają również kluczowe znaczenie dla ciepła i przetrwania w zimowych scenariuszach kempingowych. Ze względu na to, że ziemia jest pokryta śniegiem, będzie Ci niesamowicie zimno bez odpowiedniej karimaty, która Cię przed tym ochroni. 


Góry zimą


UBRANIA DO SPANIA
Uwielbiamy to uczucie, gdy po przyjeździe na obóz przebieramy się w czyste, suche ubrania. Nasze ulubione ubrania obozowe i do spania to podstawowa bielizna termiczna, polary i ocieplane kurtki. Zawsze trzymamy ubrania do spania w worku. na wszelki wypadek, gdyby deszcz/śnieg miał dostać się do naszych plecaków.

NAWIGACJA
Nawigacja po szlakach jest bardzo ważna, z oczywistych względów. Świetnym punktem wyjścia jest zakup lub wydrukowanie mapy obszaru, po którym będziesz wędrować i biwakować (trzymaj ją w środku ochronny/wodoodporny rękaw). Świetnym pomysłem jest również zabranie ze sobą kompasu. Ponadto istnieją aplikacje na telefon, które umożliwiają nawigację/mapy w trybie offline.

APTECZKA PIERWSZEJ POMOCY
Zawsze bierzemy lekką apteczkę pierwszej pomocy. Po prostu nigdy nie wiesz, kiedy przyda się Tobie lub Twojemu towarzyszowi wędrówek. 

SPRZĘT DO GOTOWANIA
Jest to szczególnie świetne rozwiązanie w mroźny zimowy poranek, kiedy potrzebujesz jak najszybciej gorącej filiżanki kakao lub kawy. 

DODATKOWE UWAGI

Szkolenie lawinowe 
Jeśli planujesz wędrówki lub podróże w terenie lawinowym, jest to konieczność. Umiejętność oceny potencjalnych zagrożeń i przeprowadzenia akcji ratunkowych jest konieczna, nie oszczędzaj na tym. Kursy oferowane są na terenie całego kraju. 

Przede wszystkim – baw się dobrze! Wyjście w teren to wyjątkowe doświadczenie, do którego będziesz wracać raz po raz. Osobiście uwielbiamy to uczucie, gdy dostajemy się z punktu A do punktu B ze wszystkim, czego potrzebujemy, aby przetrwać. Śpimy pod gwiazdami, budzimy się ze słońcem i jesteśmy całkowicie poza siecią. 
Bądźcie bezpieczni i bawcie się dobrze.

Ania i Łukasz

50000 Pozostało znaków


Ostatnie komentarze

Gravatar Ekipa MOUNTAINS
2 miesięcy 1 dzień

Uwielbiamy jeździć po lesie. Cudownie wspominamy też trasę Jaga-Kora i wypad rowerowy na szczyt Radziejowa - to dopiero b ...

Gravatar Kacper
2 miesięcy 1 dzień

Nie mogę doczekać się wiosny i rowerowych wojaży. Gdzie najczęściej jeździcie?